Category Archive info

Ja dhe grupi me vespa e beri nje xhiro ne kalane e Bashtoves

Kalaja e Bashtoves eshte ajo qe arrin te beje per vete kedo qe e sheh dhe kush nuk e ka pare akoma e ka si nje deshire ne rritje per ta bere nje xhiro nga kjo keshtjelle qe ndodhet fare prane bregdetit, fare prane grykederdhjes se lumit Shkumbin dhe ne vije ajrore ne mes Divjakes dhe Spillese.

Po thoja qe deshira per ta pare kete kala kaq madheshtore eshte tejet e madhe saqe edhe grupi: “vespa club vlora” kaq i mireorganizuar vendosi te beje te tijen dhe ja ku i keni: te tere ne kalane e Bashtoves.

Ne mes te gjelberimit, ne mes te natyres…por ndoshta para se te arrinin kishin frike se ndoshta nuk do te kishte vend per te gjithe!
Por shume shpejt e ndryshuan ate mendim pasi ja tek i shihni qe kalaja i mban te gjithe…edhe ka akoma vend per mikrpritje edhe me te madhe…

Pra edhe ju nese nuk dini ku te shkoni per tu kenaqur dhe per tu defruer natyrshem, zgjidhni kalane e Bashtoves pasi keni relaksin te garantuar!

Kalaja e Bashtoves – Isha edhe une atje

Ky postim permbledh pak a shume ata qe kane qene te pakten nje here ne kalane e Bashtoves…ne mes tyre ka edhe nga ata qe kane qene jo njehere, jo dy por edhe kane jetuar prane kesaj kalaje.

Ky postim ka per qellim te tregoje qe kalaja e Bashtoves po behet me te vertete nje vend turistik per shume drejtime.

 • Per historine (e pa zbuluar akoma por qe ngjall shume kureshtje
 • Per gjelberimin qe ju mbush mushkerite me ajer te paster
 • Per nje griljate me shoqerine
 • Per nje pik-nik me shoqerine
 • Per te kaluar nje dite te qete
 • Per te vizituar edhe plazhin fare prane kalase
 • Per tu ndjere qofte edhe njehere mbret apo mbretereshe
 • Per tu martuar brenda saj
 • Per te bere nje videoklip te bukur ne muret e saj antike
 • Per te xhiruar nje film
 • Per te xhiruar nje klip per nje kenge
 • Per te bere nje shfaqje teatrale
 • Per te shfaqur nje film
 • Per te bere nje koncert muzikor
 • Per te bere miss shqiperine
 • Per te bere shume e shume evente te tjera te mireqena per zonat perqark
 • Per te zhvilluar eksursione shkollore

Kalaja e Bashtoves eshte nje vend unik qe ju jep qetesine,kenaqesine dhe relaksin ne te njejten kohe.

Vizitojeni dhe do te deshironi ta riviziotoni.

Ne vijim ju vendosim dhe imazhet e gjetura ne internet te personave apo grupeve qe mund te mburren qe ata kane qene te pakten njehere ne kalane e Bashtoves…

Te shpresojme ti shtohet inati sa me shume personave apo grupe te tjera per ta vizituar kete vend kaq te radhe ne Shqiperineò tone te dashur…

ZbuloBashtoven- Event qe perseritet ne Kalane e Bashtoves

ZbuloBashtoven – Event ne kalane e Bashtoves

When:
20/07/2019 @ 07:00 – 10:00 Europe/Tirane Timezone
Where:
Kalaja e Bashtoves
Rruga e Plazhit – Vile Bashtove
Cost:
Free
Contact:
Shoqata ODA + Keshilli i Qarkut Tirane + Banoret e Zones se Kavajes
+355 68 442 7587

Në datën 20 Korrik shoqata ODA në bashkëpunim me Këshillin e Qarkut Tiranë dhe banorët e zonës së Kavajës, (duke patur në fokus trashëgiminë kulturore shqiptare) organizon eventin:

#ZBULOBASHTOVËN
Duke u nisur nga karakteristikat e veçanta, të kësaj kalaje e për ta kthyer atë në një destinacion turistik të përhershëm, do të organizojmë një festë me pjesemarrje sa me të gjerë, animacion, muzikë, ciceron, piknik etj. e cila do të pasqyrohet online në media me synimin e rikthimit të saj të përvitshëm.

kalajabashtoves event

#ZbuloBashtovën
#ODA
#turizëmdhekulturë
#festnëBashtovë
#Kavajë
#KalajaBashtoves
#BashtovaCastle
#Fortressofbashtove

On Jul 20, the ODA association, in cooperation with the Tirana Regional Council and residents of the Kavaja area, (focusing on the Albanian cultural heritage) organizes the event:
#ZBULOBASHTOVËN
Starting from the unique features of this fortress and turning it into a permanent tourist destination, we will organize a party with broader participation, animation, music, guided tour, picnic etc. which will be reflected online in media with a view to its perennial return.

Kalaja e Bashtoves – Ne natyre me shoqerine

Kalaja e Bashtovës është një monument i rallë kulture dhe tani në verë mund ta vizitoni për shumë arsye.

 • Për pik-nik
  • Për freskinë e natyrës
   • për freskinë e detit që është fare pranë
    • Për ta parë historinë nga një tjetër këndvështrim
     • për ti treguar miqve e shokëve se kaluat një dite ndryshe
      • etj etj

Pikërisht edhe grupi shoqëror në foto ka zgjedhur ti vërë së bashku të gjitha këto, duke vizituar si kalanë, ashtu edhe plazhin e Vilë-Bashtovës që ndodhet jo më larg se 1 km nga kalaja

shoqeria eda rama bregdet

Natyre dhe Qetesi per shtate pale qejfe – Nje çift francez ne pik-nik

Një çift francez kanë zgjedhur thjeshtë dhe bukur mënyrën se si ti kalojnë pushimet e tyre. Ata kanë një furgon dhe e përdorin si për të udhëtuar ashtu edhe për të fjetur ose për pik-nike të ndryshme në vende po ashtu të ndryshme.

pooper_the_van day64 bashtoveEksporimi i vendeve të ndryshme siç duket është moto e veprimit të tyre duke shijuar kënaqësine e udhëtimit, atë të zbulimit dhe kuriozitetit dhe pse jo të pushimeve plot aventure.

Përgjatë aventurës së tyre kanë vendosur të bëjnë një ndalesë edhe në Kalanë e Bashtovës, për të bërë një pik-nik të vogël dhe të shplodhen në qetesinë e natyrës dhe madhështinë e monumentit të rallë siç është pikërisht kështjella e Bashtovës.

pooper_the_van day64 bashtove

 

ALBANIA IN MOTO-Bellezze uniche e sconosciute sulla strada tra Argirocastro e Durazzo

ALBANIA IN MOTO
Bellezze uniche e sconosciute sulla strada tra Argirocastro e Durazzo
Shqipëria me motor – Bukuri të veçanta dhe të panjohura më parë në rrugën ndërmjet Gjirokastrës dhe Durrësit

Kështu e titullojnë turistët me motor artikullin që tregon mbi aventurën e tyre në Shqipëri.

Le montagne hanno da tempo lasciato il passo alla pianura mentre il mare, nascosto alla nostra vista, si stende poco lontano sulla costa. Gli ultimi chilometri prima di raggiungere Durazzo ma abbiamo ancora una curiosità da soddisfare. All’altezza di Gose, piccolo paese a una cinquantina di km da Durazzo che si stende lungo la strada, si svolta verso il mare. Detto così sembra facile e in effetti basta seguire le indicazioni gps o seguire google maps per raggiungere in breve questo splendido esempio di roccaforte veneziana abbandonato nel nulla della pianura albanese.

Malet i lamë pas, ndërsa deti që i fshihet shikimit tonë, është atje tej, pak larg nga këtu ku jemi. Kilometrat e fundit para se të mbërrijmë në Durrës, por na ka mbetur akoma një kuriozitet për të shuar. Pikërisht në Gosë, një vend i vogël rreth 50 km nga Durrësi dhe që ndodhet përgjatë rruges, bëjmë daljen tonë dhe drejtohemi nga deti, drejt perëndimit.Duke e thënë kështu duket e shpjeguar thjeshtë, por në fakt <<është>> thjeshtë! Mjafton të ndjekim rrugën vetëm drejtë, ose drejtimin me gps ose edhe google maps për të mbërritur në pak kohë këtë kështjellë të braktisur në mes të fushës së gjelbër shqiptare.

fortezza-di-bashtove-1

fortezza-di-bashtove

Përfundojnë shkrimin e tyre duke thënë JO LAMTUMIRE POR MIRE U PAFSHIM

Non addio ma arrivederci alla terra delle aquile

Për të lexuar artikullin e plotë në italisht klikoni këtu

Visitore ne Kalane e Bashtoves – imazhe

Vizitorë të shumtë po drejtohen tashmë nga kalaja e Bashtovës.

Me ardhjen e stinës së verës, Kalanë mund ta vizitoni për më shumë arsye.

Përveç eksplorimit dhe vizitës në kala, keni edhe disa alternativa të tjera për të pasuruar vizitën tuaj ditore, pasi fare pranë kalasë(reth 1Km) ndodhet dhe bregdeti ku mund të freskoheni dhe relaksoheni edhe ndryshe.

Mund të zgjidhni edhe ndryshe; nëse jeni sportdashës dhe ju pëlqejnë ecjet e gjata në këmbë ose me bicikletë, në kalanë e Bashtovës mund të arrini edhe nga Spilleja, duke bërë bregun e detit në drejtim-jug dhe për 3-4 km jeni në plazhin e Vile-Bashtovës nga ku ju mbetet edhe 1km tjeter duke ikur ne drejtim-lindje per të mbërritur te kalaja.

Mund të arrini edhe nga Divjaka, duke kaluar me varkë deri në plazhin e Vilë-Bashtovës dhe pastaj të vazhdoni drejtim-lindje me bicikletë ose në këmbë për 1km dhe do të mbërrini në kalanë e Bashtovës

Nga imazhet në vijim duket qartë dëshira e madhe për të vizituar kalanë, pasi është në një vend me qetësi në mes të natyres.

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Kalaja Bashtoves

Nje realizim 3D i Kalase se Bashtoves, shume shpejt ndoshta dhe si loje per smartphone

Kur bëhen bashkë dituria, dëshira për të krijuar diçka domethënëse dhe vullneti për ta shpërndarë me të gjithë, atëherë del gjithmonë diçka e veçantë dhe tërheqëse.

Kalaja e Bashtovës për vetë pozicionin por gjithashtu edhe për formën që ka është e përshtatshme për një seri eventesh kulturore.

 • Për spektakle
 • Për shfaqje filmash
 • Për piknike
 • edhe për dasma pse jo.
 • per xhirim filmash natyrisht
 • per një maratonë popullore

Videoklipi në vijim na e shfaq kalanë e Bashtovës si një stadium futbolli…(ideja mund të jetë interesante nën disa aspekte por shkatërruese për vetë kalanë nëse do të behej realisht

Pra ndoshta një projekt si ai i një fushe futbolli në Kështjellën e Bashtovës nuk qëndron në këmbë për shumë arsye, por…

 

…ideja mund të ishte shume e bukur nëse projekti shfrytëzohej në mënyrë virtuale si një lojë(app) për smartphone, pasi përshtatet shumë bukur me formën dhe me idenë e grumbullimit të spektatorëve.

Si projekt në jetën reale do të ishte shkatërrues, pasi mund të sillte dëmtime për strukturën e vetë kalasë.

Deri diku projekti për pankinat, qëndron nëse do të krijohej diçka e përkohshme(dmth me rast eventesh krijohet skena e përshtatshme për eventin dhe çmontohet menjëherë pasi shfaqja mbaron.) dmth për evente të tjera, dhe jo për futboll.

Gjithsesi Projekti duket i mire realizuar si design i bëjmë komplimente krijuesit, dhe e inkuarajojmë ta krijojë si lojë për smartphone…për ta parë dhe ju projektin 3d, ndiqni video në vijim.

 

Nje tjeter version me “render 3d” eshte krijuar nga autori qe beri versionin me lart. Pikepamja ne krijimin e dyte i drejtohet me shume aspektit real qe ka kalaja e bashtoves, qe eshte ajo e perdorimit si arene vizitoresh qe bejne nje shetitje ne natyren e qete te kesaj keshtjelle madheshtore.

video ne vijim:

 

Kalaja e Bashtovës, thesari i fshehur në fushën pranë Adriatikut

Kalaja e Bashtovës, thesari i fshehur në fushën pranë Adriatikut

Duke ndjekur autostradën Durrës-Rrogozhinë, fshati Gosë i Kavajës është sinjali që duhet të marrësh djathtas, për të ndjekur rrugën e fshatit Vilë-Bashtovë. Veturat përballë ecin zig-zag në rrugë. Të udhëtuarit me biçikletë të mbron nga shoferët “e dehur nga rruga”! Ka rreth 6 vite që ajo e ka njohur asfaltin, por ai shpejt i kërkoi “divorcin”! Asfalti i çarë për qindra metra dhe ulje-ngritjet e rrugës kanë nxjerrë nga funksioni një pjesë të korsisë së rrugës që lidh 6 fshatrat.

Por kjo nuk zgjat shumë! Banorët e mbetur të këtyre fshatrave të Kavajës, kryesisht merren me bujqësi. Të tjerë kanë emigruar dhe fshati duket sikur është ndërtuar pas viteve’ 90, me shtëpi dykatëshe dhe ato pak investime në sektorin e industrisë dhe hotelerisë, që ofrojnë “ushqime bio”.

Pas zbritjes së dishezës së fshatit Vilë-Bashtovë, në kthesë gomat e biçikletës fërkohen fort mbi asfalt, pas frenimit të beftë. Në fushë shfaqet kalaja përrallore e Bashtovës. Së largu dallohen kullat rumbullake dhe bedenat. Ndërtuar rreth shek. XV, ndër kalatë e rralla fushore në vendin tonë, ajo ka formë drejtkëndëshi të çrregullt dhe përmasa 60 x 90 m.

kalajaebashtovesalbaniatourist

kalajaebashtovesalbaniatourist

Në rrugë shkëmbehemi me një auto-kamp me targa europiane. Të shumtë janë edhe vizitorët shqiptarë. Vendasit dallohen më lehtë, nga xhiro që bëjnë me veturë brenda kalasë që gjendet një orë e gjysmë ose 72 km larg kryeqytetit. Për ne, udhëtimi me biçikletë nga Durrësi merr 3 orë udhëtim, duke përshkuar 50 km deri këtu.

Vegjetacioni nuk duket gjëkundi brenda kalasë, punonjësit e Drejtorisë së Kulturës Durrës e kanë kryer pastrimin rutinë. Buzë kalasë Monument Kulture të Kategorisë së Parë, vendasit kanë punuar tokat. Matanë murit jugor, nga ana e detit ka zënë vend një pushtues i vjetër, shkurret. Pak më tutje, aty ku nuk të shkon syri lehtë, një grumbull mbeturinash. Asgjë përpara madhështisë së kullave që dalin jashtë mureve rrethuese, duke kapur lartësinë 10 m.

Kalaja gjendet në Njësinë Administrative Gosë, pjesë e bashkisë Rrogozhinë, me ndarjen e re administrative. Këtu ndahet territori i Qarkut Tiranë me atë Fier.

Në murin verior të kalasë, ngjitet ngadalë një kërmill goxha i madh, në ngjyrë kafe të errët. Ndoshta është “arratisur” nga ferma e Stavri Lalës. Pasi lë kalanë, në drejtim të plazhit, në të majtë shfaqet ferma e kërmijve prej 12 dynymësh. Përpara 11 vitesh fermeri Lala nisi kultivimin e kërmijve, me qëllim dërgimin për eksport.

 

“Në fillim më shumë ishte e vështirë nga njerëzit, kur dëgjoje, ja po merret me kërmijtë. Në Vilë-Bashtovë shumica kanë emigruar dhe investimet i kryejnë në shtëpi, e jo në bujqësi, kur tokat janë bosh”, tha Lala për Amfora.al.

Ai tregon se në Shqipëri sot numërohen 18 ferma që kultivojnë kërmijtë dhe ai vetë grumbullon deri në 300 kunital në vit, për t’i shitur në Itali me rreth 6 euro kilogramin, në varësi të bursës. Për të kjo është një punë pa shumë lodhje, pasi Shqipëria ka lagështirë mjaftueshëm; “Duhet krijuar ferma, duke mbjellur çdo vit bimë foragjere, i rrit dhe i shet çdo vit kërmijtë”, shton Lala, që megjithëse thekson kërkesën e lartë të tregut europian, e di që ende banorët e Vilë-Bashtovës dhe jo vetëm, e shohin me skepticizëm investimin në këtë aktivitet.

Gjatë mesjetës kjo zonë quhej Vrego ose Briego dhe ishte e njohur si një port në lumin Shkumbin, qendër e tregtimit të drithrave. “Për herë të parë Kalaja e Bashtovës haset në një hartë të përpiluar në vitin 1521 nga Piri Reis, si pjesë përbërëse e një manuali i cili i shërbente detarëve për nevoja praktike. Emërtimi i saj ishte Pastova”, shkruhet në tabelën që ministria e Kulturës ka vendosur në hyrje të monumentit, që gjatë periudhës osmane kishte funksion kryesor mbrojtjen e tregtisë detare.

Amortizatorët e biçikletës nuk reshtin së uluri e ngrituri. Ka mbaruar asfalti dhe bregdeti gjendet rreth 1 km larg fortesës. Kamionë që vijnë e shkojnë. Disa përshëndesin me bori. Eskavatori i vogël ndalon së punuari. Shoferi e fik për të na dëgjuar. Shpjegon shkurt se po hapin rrugën për në bregdet, “investim i njësisë administrative”. Fshati Vilë-Bashtovë është përfshirë në projektin “100 fshatrat”, me të cilin qeveria shqiptare synon të mbështesë ekonominë jobujqësore, pjesë e një programi 4 vjeçar.

 

Bregdeti i virgjër është mbuluar nga një “shtresë e lehtë” mbetjesh urbane. Mbi kokën tonë bën hije një tabelë e lartë, që informon për punimet e ngritjes së një impianti për pastrimin e grykëderdhjes së lumit Shkumbin. Kalaja me ndërthurje të stilit të arkitekturës veneciane me traditat ndërtimore osmane, nuk është në një fushë në mes të hiçit!!!

Rreth 4 km në veri të fshatit kalon lumi Shkumbin, duke u derdhur në Adriatik. Gjatë mesjetës zona ishte e njohur si një port lumor në Shkumbin, qendër e tregtimit të drithrave. Pas pyllit me dafina, shtrihet Divjaka, e në perëndim plazhi i Spilles. Në librin “rrugët dhe urat e vjetra në Shqipëri”, të Valter Shtyllës, mësojmë se këtu pranë kalonte rruga antike që lidhte Dyrrahun (Durrësin) me Apolloninë dhe rreth 14 km nga këtu, kalonte rruga “Egnatia”.

Përgjatë verës së vitit që lamë pas, fshatarët shijuan një monument “eksluziv” për ta! Nën lumin Shkumbin fshihet edhe një tjetër Monument Kulture i Kategorisë së Parë, rrënojat e urës romake që lidhte rrugën antike Durrës-Apolloni. Duke soditur mbi lumin Shkumbin dallohen tratat e peshkimit, shtëpizat prej druri të peshkatarëve dhe rosat që lahen aty pranë.

Por Shkumbinit i duhet patur frika! Banorët ankohen se argjinatura është dëmtuar ndjeshëm dhe lumi ka gërryer tokat e tyre. Në shkurt të vitit 2015 kalaja…….Kliko ketu dhe lexoje te plote ne faqen qe e ka shkruar!

 

(një artikull interesant që flet mbi kalanë e Bashtovës dhe jetën përreth saj.)

 

Kalaja e Bashtoves evente te ndryshme po ndodhin…

share albania -ballone ne kalane e Bashtoves

ballone ne kalane e Bashtoves – Evente turistike po ndodhin duke pasur si kryeqender Keshtjellen e Bashtoves duke krijuar kuriozitet me historine dhe ne te njejten kohe duke eksploruar monumentin dh zonen perqark qe mbart me vete bregdetin freskues dhe natyren shplodhese.

Kalaja bashtoves filma te rinj adi brika L brika

Kalaja bashtoves filma te rinj adi brika L brika – Duket se filma te rinj po krijohen duke pasur si ambjent pikerisht Keshtjellen e Bashtoves. Duke i hedhur nje sy imazhit me lart, veme re nje skene rurale qe na con ne histori, dikur qe perdoreshin gjera primitive per te zgjidhur nevojat e ndryshme te jeteses se asaj kohe. Duke qene pikerisht ajo kohe qe na ka bere edhe ne brez pas brezi te jemi keta qe jemi, me traditat e trasheguara, tregimet, historite, veshtiresite e kaluara etj etj. Urojme qe filma te rinj te mirfillte te prodhohen duke pasur si ambjentim dhe skene pikerisht kalane e Bashtoves. Pasi eshte nje resurse me te vertete e veçante dhe mund te tregoje shume histori imagjinare apo te verteta me skenime te ndryshme te pershtatura.

ekskursioniste ne kalane e Bashtoves

ekskursioniste ne kalane e Bashtoves – Diçka qe ndihmon me te vertete sa u tha me lart, jane pikerisht ekskursionet pasi japin mundesine te kalohet bukur e tashmja dhe krijojne skenime imagjinare apo te verteta per te ardhmen.

Vetem dikush qe e viziton kalane e Bashtoves, ka pikerisht interesimin per te bere diçka te bukur ne te. Ndoshta edhe thjesht nje eksursion shplodhes ne natyre, apo nje mesim pune per pikture(kush e pikturon me bukur), sigurisht qe dikush qe e ka pare, ka nje ide si ta pikturoje, sigurisht qe dikush qe e ka pare ka idene se mund te organizojne nje tjeter piknik me shoqerine etj etj…

Evente te tilla pra jane te nevojshme dhe te domosdoshme per te krijuar turizmin ne Shqiperi, Evente te tilla krijojne levizje, levizja krijon defrim dhe gjithashtu edhe pune per zonen ku ka levizje.

Mos harroni pra edhe kete vere zgjidhni kalane e Bashtoves per te eksploruar natyren por gjithashtu edhe nje kilometer me poshte mund te freskoheni ne det.

nga cepi i brendshem i kalase se bashtoves

nga cepi i brendshem i kalase se bashtoves